BAJKI POMAGAJKI

„Bajka jest magicznym lustrem
pozwalającym dziecku inaczej spojrzeć na to,
co wydaje się trudne i nie do pokonania.”

W roku szkolnym 2024/2025 klasa 1b bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Bajki-pomagajki”.

Bajki od zawsze stanowiły istotny element edukacji i wychowania, przekazując dzieciom wartości oraz zasady moralne. Wspólne czytanie z dorosłymi nie tylko sprzyja rozwojowi intelektualnemu najmłodszych, ale również oferuje im rozrywkę, a odpowiednio dobrana literatura może mieć działanie terapeutyczne. Dzięki bajkom dzieci uczą się rozumieć i nazywać swoje emocje, a także zdobywają umiejętności radzenia sobie z nimi, rozwijając przy tym postawy prospołeczne.

Projekt „Bajki-pomagajki” wpisuje się w realizację priorytetów Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2024/2025, skupiając się na wspieraniu zdrowia psychicznego dzieci oraz promowaniu wartości takich jak prawda, dobro i piękno. Celem projektu jest także rozwijanie umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji. W ramach projektu co miesiąc poruszane będą ważne tematy, takie jak: budowanie wiary w siebie, poczucie bezpieczeństwa, współpraca, samodzielność, lęk przed nowymi wyzwaniami, odmienność, trudności związane z jedzeniem, umiejętność radzenia sobie z porażką, konflikty rodzinne, rozwód oraz strata bliskiej osoby.

Bajkoterapia ma niezwykłą moc edukacyjną i wychowawczą. Ogólnopolski Projekt Edukacyjno-Czytelniczy zapowiada się ciekawie. Przekonamy się wkrótce.