JOB SHADOWING - FREIE WALDORFSCHULE DRESDEN

PIERWSZA MOBILNOŚĆ EDUKACYJNA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

13 listopada 2023 roku nasze nauczycielki Małgorzata Frosztęga i Lidia Zborowska rozpoczęły wizytę w Freie Waldorfschule Dresden w ramach mobilności programu Erasmus+ – Mobilność kadry w celu obserwacji pracy. Job shadowing ma na celu bliższe poznanie codziennej pracy szkoły waldorskiej jako alternatywnej ścieżki edukacji dziecka oraz podniesienia kompetencji językowych i kulturowych, a także omówienie obecnej i przyszłej współpracy.

W drugim dniu obserwowane były zajęcia z plastyki i języka angielskiego. Malowanie na zajęciach plastycznych odbywa się w pracowni, a prace uczniów są wystawiane w auli. Podczas malowania uczniowie umilają sobie czas pięknym śpiewem. Zajęcia z języka angielskiego zaczęli piosenką po której czytali fragmenty historii jakiegoś chłopaka.  Opowiadali, co zrozumieli. Zgłaszali się do odpowiedzi podnosząc rękę. Pojedyncze słowa nauczyciel tłumaczył na tablicy. Później wstali i klaszcząc na trzy sposoby powtórzyli czasowniki nieregularne. Na koniec nauczyciel pozwolił im przepisać notatkę z tablicy.

Trzeciego dnia obserwowane były lekcje z historii, języka niemieckiego oraz zajęcia warsztatowe. W bardzo dobrze wyposażonej stolarni każdy uczeń robił dla siebie krzesło, które mógł zabrać do domu. Wszystkie prace wykonywali siłą własnych rąk i pomyślunku. Nie używali maszyn elektrycznych. Nauczyciele tłumaczyli, a uczniowie wykonywali polecenia.

Szkoła ma kilka budynków w dużym parku. Jest budynek, w którym są zajęcia z ceramiki. Mają w nim pięć pieców do wypalania. W budynku przeznaczonym  na rzeźbę również tę w kamieniu, uczniowie tworzą przepiękne formy. W kuźni młodzież topi miedź i żelazo oraz wykuwa różne ozdoby i łyżki. Szkoła jest bardzo dobrze wyposażona. Uczniowie mają dostęp do wszelakich materiałów.

Czwartkowe zajęcia edukacyjne prowadzono w sposób tradycyjny. Uczniowie zapoznawszy się z analizowanym tekstem, odpowiadali na pytania z nim związanym, a następnie wnioski zapisywali w punktach na tablicy. Młodzież chętnie uczestniczyła w lekcji, zadając dodatkowe pytania prowadzącym. Następnie uczniowie zapisywali samodzielnie notatki, a niektórzy wykonywali adekwatne do tematu rysunki. Pierwsze zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewem na głosy (a capella). Kolejna lekcja miała charakter wychowawczy. W jej trakcie rozmawiano na temat współpracy i odpowiedzialności za klasę, a także wykonywano prace porządkowe, np. segregowano śmieci i wynoszono je do  kontenerów oraz sprzątano podłogę.

W piątek odbyły się zajęcia z matematyki i gry na instrumencie. Począwszy od dziewiątej  klasy (1 liceum) młodzież niemiecka gra na gitarze lub flecie, a lekcje odbywają się w grupach. Przedmioty ścisłe takie jak matematyka czy fizyka prowadzone są w sposób tradycyjny. Każdy temat poprzedza wykład teoretyczny, następnie uczniowie wykonują ćwiczenia z kserówek i zapisują notatki z tablicy. Teren szkoły jest duży i obejmuje kilka budynków, które są oznaczone tabliczkami. Pokój nauczycielski wywołuje pozytywne emocje ze względu na wystrój wnętrza. Znajduje się w nim kanapa, a na ścianach wiszą prace uczniów.

Serdecznie dziękujemy organizatorkom za możliwość pobytu w Dreźnie i zapoznanie się z funkcjonowaniem niemieckiego systemu edukacji. To był wspaniały czas nowych doświadczeń i  kontaktów  z ciekawymi ludźmi.

Panie Lidia Zborowska i Małgorzata Frosztęga
uczestniczki pierwszej mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+