ŚWIETLICA

Świetlica szkolna jest miejscem, w którym uczniowie naszej szkoły mogą miło, przyjemnie i pożytecznie spędzić czas przed i po lekcjach oraz w oczekiwaniu na zajęcia dodatkowe.

Świetlica szkolna czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1630.

Głównym celem działalności naszej świetlicy jest zapewnienie uczniom opieki w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Dodatkowo dzieci przebywające w świetlicy biorą udział w licznych zajęciach organizowanych przez opiekunów:

• Zajęcia plastyczne, na których wykonujemy prace plastyczne poznając różne techniki plastyczne. Zajęcia te pobudzają wyobraźnię oraz kreatywność.
  • Zajęcia czytelnicze, realizujemy ,,Czytanie na dywanie”. Dzieci mają możliwość zapoznania się z różnymi dziełami literackimi, wzbogacają swoje słownictwo, rozwijają wyobraźnię.
  • Zajęcia ruchowe, które organizowane są zarówno w szkole przy użyciu sprzętów sportowych, na szkolnym placu zabaw oraz boisku.
  • Zajęcia muzyczne,
  • Zabawy stolikowe,
  • Zabawy integracyjne, turnieje gier planszowych, zabawy z chustą animacyjną. Zajęcia te są istotnym elementem integracji grupy. Rozwijają myślenie, pamięć, spostrzegawczość, uczą empatii i wiary we własne możliwości.
  • Spotkania z ciekawymi ludźmi np. zajęcia z dogoterapii, zajęcia taneczne, spotkania z osobami wykonującymi interesujące zawody.

***

Uczniowie mają czas na swobodne zabawy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, korzystają także z licznych gier i zabawek zgromadzonych w świetlicy. Dzieci mają również możliwość oglądania ulubionych filmów, programów czy słuchania muzyki. Wśród wielu różnorodnych form zajęć świetlicowych najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe, dlatego też poświęca się im dużo czasu. Prace uczniów eksponowane są na gazetkach ściennych dekorujących świetlicę pozwalając tym samym zaistnieć uczniom, którzy biorą czynny udział w zajęciach plastycznych. Dzieci równie chętnie odrabiają prace domowe pod czujnym okiem wychowawców świetlicy, którzy służą im pomocą w każdej chwili. Dużym zainteresowaniem cieszą się spacery oraz zabawy ruchowe na placu zabaw czy boisku sportowym.

***

Świetlica zapewnia zajęcia świetlicowe uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci i młodzieży, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji. Praca świetlicy sprzyja w szczególności umacnianiu więzi uczuciowej ze szkołą i angażowaniu dzieci
w realizację założonych celów wychowawczych. W świetlicy prowadzone są zajęcia w grupach wychowawczych. Szczegółową organizację świetlicy określa Statut szkoły, a precyzuje Regulamin świetlicy.