DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH-1 MARCA
ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ( NIEZŁOMNI ) - nazwa nadawana żołnierzom niepodległościowego podziemia, którzy walczyli przeciwko reżimowi komunistycznemu i zniewoleniu Polski przez Związek Radziecki w latach 1944-56. Żołnierze Wyklęci należeli do różnych organizacji, jak np. Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” (WiN), Konspiracyjne Wojsko Polskie (KWP), Narodowe Siły Zbrojne (NSZ), Narodowe Zjednoczenie Wojskowe (NZW).
Oddziały partyzanckie Żołnierzy Wyklętych toczyły walki z radziecką policją polityczną NKWD, z polską policją polityczną UB ( Urząd Bezpieczeństwa), milicją i wojskiem podległym komunistom. Ponadto partyzanci rozbijali więzienia, uwalniali więźniów politycznych, atakowali placówki UB i milicji, wykonywali wyroki na działaczach komunistycznych, funkcjonariuszach i donosicielach UB, zdobywali broń i środki na utrzymanie. Organizacje niepodległościowe prowadziły również działalność wywiadowczą, informacyjno-propagandową (wydawanie ulotek i czasopism) oraz ideowo-wychowawczą.
Na Podbeskidziu największy rozgłos zyskało w latach 1945-47 zgrupowanie oddziałów NSZ kapitana HENRYKA FLAME ps. „BARTEK”, liczące w szczytowym okresie ok. 330 żołnierzy.
W latach 1947-48 władze komunistyczne rozbiły w Polsce podziemie niepodległościowe, ale niektóre jego struktury i grupy partyzanckie przetrwały jeszcze kilka lat.
Żołnierze Wyklęci byli nieludzko traktowani przez reżim komunistyczny – w razie aresztowania przesłuchiwano ich z zastosowaniem tortur, skazywano na śmierć lub pobyt w więzieniach, a także mordowano lub wywożono do obozów (łagrów) w Związku Radzieckim.
Opracował
mgr Rafał Kutryba
WYSŁUCHAJ UTWORU MUZYCZNEGO :