Ogólnopolska konferencja - Przewodnik kulturalny, czyli jak rozwijać kompetencje kulturowe dzieci i młodzieży.

Bibliotekarka na” POWER-ze”

Jestem nauczycielką-bibliotekarką  ZSO im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej i w tym roku miałam możliwość brać udział w projekcie:"Nowoczesna szkoła-dwujęzyczna, wielokulturowa i innowacyjna", który uzyskał dofinansowanie w wysokości 191 892 złotych z Funduszy Europejskich. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój "Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej". W ramach projektu nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w kursach w Wielkiej Brytanii, w miejscowości Portsmouth.

Wśród 25 nauczycieli były: nauczycielki języka angielskiego, poloniści, historycy, n-ki nauczania początkowego, n-le wspomagający, fizyczka, matematyczka, chemik i ja – nauczycielka-bibliotekarka. Wszystko po to, byśmy jak najlepiej mogli służyć uczniom w naszej macierzystej szkole.

Przez udział w projekcie nie tylko podniosłam własne umiejętności językowe, ale przede wszystkim poznałam w praktyce fantastyczne metody pracy z uczniem. Po zajęciach zwiedzałam i uczyłam się języka angielskiego „w życiu codziennym”, bo przecież trzeba się było porozumieć w muzeum, sklepie, pub-ie, autobusie i z rodzinami u których mieszkaliśmy.

Miałam możliwość zwiedzenia bibliotek w Portsmouth, które jest miasteczkiem studenckim z bogatą historią. Mieściły się w centralnych miejscach miasta, w pięknych budynkach i były doskonale wyposażone.

Zachęcam każdego nauczyciela do wzięcia udziału w takim projekcie – była to fantastyczna przygoda!

mgr Danuta Pobudkiewicz