Nasza szkoła realizuje projekt „Laboratoria Przyszłości”.

Jest to program edukacyjny finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Misją „Laboratoriów Przyszłości” jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Celem programu rządowego jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Laboratoria Przyszłości koncentrują się na umiejętnościach matematycznych, naukach przyrodniczych, technologii i inżynierii, co wpłynie na wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny w naszym kraju. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.

***

Nasza szkoła również bierze udział w programie. Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju praktycznych umiejętności naszych uczniów.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaci się o nowoczesny sprzęt: drukarkę 3D Banach School, filament oraz ekosystem do drukarki 3D, mikrokontrolery z czujnikami i akcesoriami, stacje lutowniczą, kamerę cyfrową z akcesoriami oraz statywem, mikroport z mikrofinem bezprzewodowym, oświetlenie do relizacji nagrań, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, gimbal, aparat fotograficzny, lapotop, pracownie robotyki SkrLab oraz robot SkriBot i klocki SkriKit, zestaw okularów ClassVR, lego SPIKE Essential, multimetr cyfrowy.

Łączna wartość projektu to 159 900,00 zł. (całe wsparcie finansowe zostało wykorzystane jednorazowo)

Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności przez uczniów. Uczniowie będą mogli uczyć się współpracy zespołowej poprzez kreatywność, interdyscyplinarność i wspólne rozwiązywanie zadań. Jednocześnie będą odkrywać ukryte talenty, rozwijać kompetencje przyszłości w zakresie nauk przyrodniczych, matematycznych, dziennikarskich, robotyki, technologii i inżynierii.

***