INTERDYSCYPLINARNA WYSTAWA W BIBLIOTECE

08-12-2022 21:06 2022/2023 Wydarzenia

W dniach od 15 listopada do 5 grudnia 2022 r. w bibliotece ZSO im. AK w Bielsku-Białej miała miejsce interdyscyplinarna wystawa dla uczczenia Roku Romantyzmu Polskiego. Prezentowano na niej księgozbiór własny biblioteki szkolnej oraz dary i materiały użyczone ze zbiorów prywatnych. Udostępniono publiczności dzieła twórców epoki, biografie, albumy, opracowania i analizy literackie, słowniki, leksykony, encyklopedie, zeszyty i książki historyczne, płyty analogowe i CD, audiobooki, filmy i materiały do filmu, reprodukcje, mapy, kopie rękopisów czy korespondencję. Wystawa objęła dziedziny takie jak literatura, historia, muzyka, sztuki plastyczne, architektura i architektura krajobrazu, moda, obyczaje, technika. Można było zapoznać się z przykładami korespondencji sztuk – literatury z malarstwem, architekturą i muzyką.
Zwiedzającym towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina. Mogli też wysłuchać fragmentów „Pana Tadeusza” w wykonaniu Michała Żebrowskiego i Anny Marii Jopek oraz współczesnych interpretacji poezji Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza – Sanah.
W sali wystawowej znalazły się również prace nagrodzone i wyróżnione w szkolnym konkursie „Dialog z tradycją romantyczną”, przeprowadzonym dla klas ósmych i liceum w dwóch kategoriach – literackiej i plastycznej.
Odwiedziło nas siedemnaście klas: 1 c, 2 a, 4 a, 4 b, 4 c, 5 c, 5 d, 6 a, 7 a, 8 b, 8 d, 8 e, 8 f SP oraz 2 b, 3 a, 3 c i  4 b LO. Dla zwiedzających przygotowano i przeprowadzono zajęcia biblioteczne wokół wystawy, połączone z czytaniem utworów, dla młodszych i starszych odbiorców, powstałych w epoce romantyzmu. Wystawę oglądali również indywidualnie uczniowie, nauczyciele, rodzice i absolwenci.

Dziękujemy za duże zainteresowanie wydarzeniem i ciepłe przyjęcie.