ŁĄCZY NAS PRZESZŁOŚĆ - 78. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

W 78. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – bardzo często  to były żonkile.

W czasie powstania obrońcy getta od pierwszych dni byli wspierani zbrojnie z zewnątrz przez polskie oddziały zbrojnego podziemia. Akcji pomocowych dokonywała zarówno Armia Krajowa, jak i Gwardia Ludowa. Marek Edelman, uczestnik powstania w Getcie Warszawskim, powiedział: „To była pierwsza walka zbrojna w czasie okupacji, w centrum Polski, popierana przez rząd w Londynie,          a  brali w niej udział obywatele polscy. I pierwszy raz od 1939 r. powiewał biało-czerwony sztandar. Więc jest to polska historia. A żaden kraj nie oddaje nikomu swojej historii” (W.Bereś, K.Burnetko „Marek Edelman. Życie. Do końca”, Warszawa 2013, s.292)

Ze względu na pandemię  działania uczniów naszej szkoły  zostały  przeniesione do Internetu. Poniżej prezentujemy zdjęcia, na których możemy zobaczyć owoce ich pracy.