ZAKOŃCZENIE AKCJI CHARYTATYWNEJ "KREDKA DLA KENII"

I edycja akcji charytatywnej „Kredka dla Kenii dobiega końca. Choć zbiórka została ukończona 30 kwietnia 2021 r. organizatorzy wciąż pracują nad wysyłkami paczek do Kenii.

Uczniowie szkoły ZSO im. AK w Bielsku-Białej pomagają nawet w czasach pandemii angażując się w działalność charytatywną na rzecz szkoły w Kenii. Ponad 150 kg przyborów szkolnych zebranych w kilku podbeskidzkich szkół pojedzie do Kenii.

Celem projektu jest pomoc uczniom Szkoły Podstawowej Mwabungo na południowym wybrzeżu Kenii. Akcja zbierania artykułów papierniczych rozpoczęła się początkiem lutego. Zebrano ponad 150 kg artykułów szkolnych. Pierwsze paczki pojechały w kwietniu do Kenii. W akcję zaangażowali się uczniowie: Szkoły Podstawowej Nr 33 w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej Nr 2 w Jaworzu, ZSO im Armii Krajowej w Bielsku-Białej, Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Godziszce, a także Zespołu Szkół Nr 6 Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Sopotni Małej oraz Szkoły Podstawowej w Pewli Wielkiej.  Inicjatywa pomocowa „Kredka dla Kenii” to koleżeński projekt kilku nauczycieli, którego inicjatorką jest Dagmara Pastwa nauczyciel języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej Nr 33 im. Kornela Makuszyńskiego w Bielsku-Białej.

„Projekt Kredka dla Kenii dała nam - nauczycielom, możliwość spotkania się w tych trudnych czasach, a uczniom okazję do zaangażowania w działalność charytatywną. Przygotowaliśmy zbiórki materiałów szkolnych, utworzyliśmy stronę  www.kredkadlakenii.pl i fanpage na Facebook. Zorganizowaliśmy zrzutkę, której celem było zebranie funduszy potrzebnych na opłaty pocztowe na wysyłkę zebranych rzeczy oraz opłaty po stronie kenijskiej. Akcja pomocowa wzbudziła duże zainteresowanie wśród społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej, rodziców, osób zaprzyjaźnionych i również często anonimowych.” – powiedziała inicjatorka projektu, Dagmara Pastwa.

W ramach projektu w szkołach podstawowych odbył się konkurs plastyczny pt. „Kenia w oczach dziecka”.

„Chęć pomocy jest duża. Fakt uzbierania około 150 kilogramów artykułów papierniczych świadczy o tym, jak bardzo ludzie chcą pomagać. Nie mniej jednak akcje tego typu obarczone są również różnymi trudnościami logistycznymi, szczególnie w czasach pandemii. Mimo, że udało nam się zebrać fundusze na wysłanie tych rzeczy, czekamy z wysyłką części paczek, aż wznowiona zostanie możliwość wysyłania paczek ekonomicznych. W projekcie Kredka dla Kenii ważnym aspektem jest również integracja szkół, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.” – dodaje Dagmara Pastwa.

W przyszłości planowane są kolejne edycje projektu pomocowego, podczas których oprócz zbiórek organizatorzy chcą przeprowadzić ciekawe lekcje, spotkania oraz konkursy plastyczne.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom i rodzicom za wielkie serce i zaangażowanie w tą niezwykłą akcję charytatywną.

Agnieszka Kulpa-Orzeł